SKUTEČNÉ HROZBY

1. Galaktické seřazení 21.12.12

 

Na tento jev jasně odkazovali i Mayové a další proroci, kteří předpověděli konec světa na 21.12. 2012.
 

O co vlastně jde? Podle astronomických výpočtů bude den 21. 12. 2012 mimořádně výjimečný- Země, Slunce a 26 000 světelných let ( pro představu jeden světelný rok je vzdálenost, kterou urazí světlo za jeden rok. Světlo urazí každou vteřinu 300 000 km, za rok 9,5 bilionu km) vzdálený střed naší Galaxie budou ležet v přesné linii. K takovému uspořádání dochází každých 26 000 let. V čem je tedy háček?

Jádro galaxie je sytém složený z desítek až stovek miliard hvězd, doplněný o dobře vyvinutou černou díru. Díky tomu, že se v něm nachází miliardy hvězd namačkaných na malém prostoru, vytváří se tak velice silné gravitační pole. Co se tedy může stát, až tento střed Galaxie, naší Země a Slunce spočinou v jedné přímce? NASA říká, že nic. Tvrdí, že vzdálenost mezi středem Galaxie a naší Sluneční soustavou je tak velký, že gravitace sem zasáhne jen nepatrně. Ale co když nejde o gravitaci, která nás má z jádra zasáhnout? Nemůže jít o něco, co profesionální věda doposud nepoznala a proto to odmítá?

Když se podíváte na jakoukoliv Galaxii, vždy co nás na ní upoutá je její jádro. Jádro je zdrojem největší energie. Vždy oslnivě září a procesy, které v něm probíhají jsou velice masivní. Už Mayové o tom něco věděli, neboť středu Mléčné dráhy říkali "Vesmírná matka" a věřili, že v centru Galaxie je střed vesmíru, zdroj odkud všechno pochází a "Vyšší moc" odtud vše řídí. Bez jádra Galaxie, který drží vše pohromadě, by se rozpadl celý galaktický systém a s ním by zanikla i Země a život na ní.

 

Proč by tato základní jednotka s gigantickými energiemi, která řídí pohyb miliard hvězd a planet nemohla "něčím" úzce zasáhnout do naší planetární soustavy, když se s ním sladíme do jedné linie?

Jak mohou vědci s jistotou říci, že se nic nestane. Byl tu někdo z nich před 26 000 lety?

Galaxie jako celek je v mnohonásobném měřítku podobná naší Sluneční soustavě. Má svůj střed- zdroj energie a celá Galaxie se otáčí kolem tohoto středu jako naše Soustava se otáčí kolem Slunce. Galaxie má v průměru 100 000 světelných let a celá se otáčí kolem svého středu. Od jádra ke konci Galaxii je to tedy přibližně 50 000 světelných let, i přes takto nepředstavitelnou vzdálenost se konec Galaxie drží na svém místě a rotuje kolem středu. Proč by nějakých 26 000 světelných let nemohlo mít vliv na naši Soustavu?

 

2. Vliv globálního oteplování

Globální oteplování (také globální změna klimatu) označuje zvyšování průměrné teploty zemské atmosféry a oceánů. Globální oteplování je pravděpodobně způsobeno zvýšenou koncentrací skleníkových plynů v atmosféře v důsledku lidské činnosti jako je odlesňování a spalování fosilních paliv. Tato zjištění akceptují státní akademie věd všech významných industrializovaných států a nejsou zpochybněna jakýmkoliv státním či mezinárodním vědeckým orgánem. Přesto vzbuzují kontroverzi a část vědců a veřejnosti nesouhlasí s tím, že by bylo oteplování způsobeno lidskou činností.

Ke studiu této otázky byl v roce 1988 založen pod patronací OSN Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC). Tento panel v roce 2007 vydal svou Čtvrtou hodnotící zprávu (Fourth Assessment Report), ve které shrnuje současné vědecké poznatky. Uvádí, že ve 20. století (1906–2005) se průměrná globální teplota zvýšila o 0,74 ± 0,18 °C, a že s pravděpodobností větší než 90 % může za více než 50 % tohoto oteplení lidská činnost jako je spalování fosilních paliv a změny ve využívání půdy. V určení přesného vlivu jednotlivých faktorů na klima stále panují nejistoty.

Hlavní aktivitou, která by v současnosti měla zmírnit globální oteplování, je tzv. Kjótský protokol, ve kterém se zatím 191 států zavázalo snížit v období 2008–2012 emise skleníkových plynů pod úroveň roku 1990.